SAMORZĄD miasta MARKI

organizacja organu stanowiącego i wykonawczego miasta

WŁADZE miasta MARKI

Burmistrz Miasta Marki

Jacek

ORYCH

Burmistrz Miasta Marki

Pierwszy Zastępca Burmistrza Marek

Dariusz PIETRUCHA

Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta Marki

Drugi Zastępca Burmistrza Marek

Paweł 

PNIEWSKI

Drugi Zastępca Burmistrza Miasta Marki

Sekretarz Miasta Marek

Anna 

MARCHLIK

Sekretarz Miasta Marki

Skarbnik Miasta Marek

Beata

ORCZYK

Skarbnik Miasta Marki

Urząd Miasta Marki


Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 95

05-270 Marki

Sekretariat:


tel.: 22 781 10 03

         22 228 73 77

urzad.miasta@marki.pl

Poniedziałek: 8:00-16:00

Wtorek: 8:00-16:00

Środa: 8:00-18:00

Czwartek: 8:00-16:00

Piątek: 8:00-14:00

RADA miasta MARKI

Rada Miasta Marki.

Przewodnicząca Rady miasta:



Agnieszka Lużyńska



Wiceprzewodniczący Rady miasta:



Andrzej Rostek

Pozostali członkowie Rady miasta:



Marcin Brzeziński


Anna Chojecka


Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc


Jacek Domaszczyński


Michał Jaroch 


Janusz Jaworski


Jarosław Jaździk


Daniel Kurek


Przemysław Lis


Marek Mielczarek


Andrzej Nadolski


Tomasz Paciorek


Urszula Paszkiewicz


Michał Piwko


Marlena Stosio


Magdalena Szafarz


Robert Szafrański


Mikołaj Szczepanowski


Anna Woźniak

Działalność Rady miasta MARKI w 2022 r.

137

podjętych uchwał


15

interpelacji

9

zapytań zgłoszonych

do Burmistrza Miasta

Marecka Rada Seniorów

Przewodnicząca MRS:



Maria Borysewicz



Wiceprzewodnicząca MRS:



Eliza Dąbrowska-Grzelak

Pozostali członkowie MRS:



Jadwiga Bieniek


Danuta Górecka


Zbigniew Paciorek


Henryk Woźniak


Ewa Zembrzycka-Wiater


Ryszard Kurlanda


Barbara Jóśko

W roku 2022 Marecka Rada Seniorów wraz z Gminą Miasta Marki złożyła wniosek o wsparcie finansowe od Województwa Mazowieckiego na realizację zadań w ramach zadania pn.: „Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów 2022”. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w ramach projektu zorganizowana została konferencja edukacyjna dla mareckich seniorów z częścią artystyczną w Mareckim Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnym, cykl spotkań szkoleniowych dotyczących funkcjonowania rady seniorów oraz spotkanie integracyjne środowisk seniorskich w Centrum Aktywności Fabryczna 3. 


Dofinansowane zostały także zajęcia ogólnorozwojowe „Aktywny Senior” prowadzone na terenie miasta Marki. Efektem końcowym przeprowadzonych działań w ramach projektu było zaktywizowanie mareckich seniorów zapobieganie ich wykluczeniu i utracie samodzielności poprzez polepszenie jakości życia. Dzięki podejmowanym w ramach zadania działaniom seniorzy poznali możliwości włączania się w już istniejące grupy. Nabyli wiedzę w jaki efektywny sposób tworzyć nowe grupy ich zrzeszające, w tym także grupy o charakterze samopomocowym. To spowodowało ich większe zaangażowanie w życie społeczne, zaktywizowało i poprawiło samoocenę na co wskazują ankiety przeprowadzone z seniorami.


13 czerwca 2022 roku przewodnicząca Mareckiej Rady Seniorów brała udział w otwarciu Centrum Dialogu  i Integracji Społecznej  Obywatelskiego Parlamentu Seniorów OPS. Spotkanie dotyczyło przygotowania do VIII sesji sprawozdawczo wyborczej i organizacji wyborów do IV kadencji OPS na lata 2022 – 2025. 


7 listopada 2022 roku odbyła się sesja sprawozdawczo wyborcza. Podczas sesji odbył się akt ślubowania delegatów, przegłosowano regulamin oraz wybrano nowy skład Prezydium. Przewodnicząca  Mareckiej Rady Seniorów Maria Borysewicz rekomendowała osoby m.in. dwie osoby z Mareckiej Rady Seniorów, które zostały członkami OPS: Eliza Dąbrowska Grzelak, Barbara Jóśko, oraz Małgorzata  Strękowska – Zaremba. 

Nagrody i wyróżnienia



Zdjęcie przestawia loga.

Gmina dobra do życia 2022



"Gmina dobra do życia" to coroczny, ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP.  Zestawienie opracowane zostało przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. 


Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji.

Miasto Marki zajęło 84 pozycję w kraju (na 1.761 klasyfikowanych jednostek samorządu terytorialnego). W porównaniu z zestawieniem z 2021 r. awansowaliśmy z 209 pozycji. Wśród miast powiatu wołomińskiego znajdujemy się na najwyższej pozycji w zestawieniu. Jesteśmy wyżej pozycjonowani niż większe miasta takie jak Katowice, Płock, Tarnów, Jelenia Góra czy Przemyśl. 

Nagroda National Winner Greenc Cities Award 2021.

Green City Award



W styczniu 2022 r. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne otrzymało nagrodę National Winner Green Cities Award 2021 w międzynarodowym konkursie Green City Award. Wyróżniane w nim były europejskie projekty ekologiczne. 


Przypomnijmy, że MCER to „zero-energetyczny” budynek użyteczności publicznej. Jest on producentem energii, a jednocześnie zastosowane przy Wspólnej 40-42 rozwiązania pozwalają na znaczące zmniejszenie jej zużycia.

Grafika "Konkurs 3W".

Konkurs 3W



W grudniu 2022 r.  Mareckie Inwestycje Miejskie znalazły się podium w konkursie 3W. Konkurs jest projektem Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym wyróżniani są przedstawiciele świata nauki, biznesu i sektora publicznego za odpowiedzialne i mądre wykorzystanie wody, wodoru i węgla na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa. 


MIM Sp. z o.o. zajęła I miejsce w kategorii Samorząd 3W za innowacje ekologiczne poprawiające efektywność wykorzystania wody, które zostały zastosowane w MCER.