Realizacja zadań związanych z ochroną środowiska stanowi odzwierciedlenie działań podejmowanych na podstawie polityki programów i strategii przyjętych przez władze Marek. Do najważniejszych z nich należą:
Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miasto Marki na lata 2022-2025 z perspektywą na lata 2026-2029;
Plan adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Marki;
Program priorytetowy "Czyste Powietrze";
Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Miasto Marki;
Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Marki.
Szczegółowy opis wskazanych powyżej programów znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom.
Podczas badań przeprowadzonych w trakcie opracowywania Strategii Rozwoju Miasta Marki, ponad 64% ankietowanych pozytywnie oceniło dostępność do terenów zielonych, a blisko 20% zaznaczyło, że bliskość lasów i terenów zielonych jest mocną stroną miasta.
Lesistość w Markach wynosi 33% i jest wyższa niż wartości wojewódzkie i powiatowe. Obszary chronione stanowią 35,4% powierzchni, ale z uwagi na silne procesy urbanizacyjne w Markach i związaną z nimi antropopresję, niezbędne są działania mające na celu ochronę środowiska i różnorodności biologicznej oraz dalszy rozwój terenów zielonych. Z tego względu prowadzone są działania w ramach planowania przestrzennego oraz urządzania zieleni.
Powierzchnia parków spacerowo-wypoczynkowych i zieleńców (ha)
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
Corocznie jesienią ogłaszany jest przetarg lub konkurs ofert na wykonanie nasadzeń. Od 2018 r. nasadzono w mieście ponad 630 drzew.
W 2022 r. wprowadzono nowe oznakowanie nowej roślinności napisem „Zazieleniamy Marki” i krótkim opisem dobroczynnego wpływu drzew na nasze otoczenie.
Nasadzono 112 drzew i krzewów, w tym: klony, lipy, jarząb pospolity, wiąz szypułkowy i krzewy lilak. Obsadzenia miały miejsce przy ul. Ceglanej, Stawowej, Piłsudskiego, Dębowej, Cisowej, Kartografów, Żeromskiego, Wilcza/Jasińskiego i Okólnej. Prace wykonało Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni w Lublinie. Koszt nasadzeń to prawie 59 tys. zł.
Akcja Pola Nadziei za cel akcji przyjęła sobie zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.
W ramach akcji dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1 wraz z przedstawicielami hospicjum domowego księży Marianów z Warszawy, z udziałem zastępcy burmistrza Pawła Pniewskiego, wysadzili ponad 250 żonkili na skwerze Żołnierzy Wyklętych.
W 2022 r. przeprowadzono m.in. prace związane z cięciami pielęgnacyjnymi i wycinką drzew w Parku Briggsów.
Do zadań wykonawcy należało usunięcie starych, suchych drzew - tak, by nie stwarzały one zagrożenia dla gości parku. Na prace Gmina uzyskała zezwolenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W dniu 25 września 2022 r. na Stadionie Miejskim MKS MARCOVIA-MARKI podczas XVII Spartakiady Rodzinnej, w zamian za przyniesione baterie i akumulatory można było otrzymać rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Można było otrzymać 1 roślinę za 30 szt. dostarczonych baterii i/lub akumulatorów.
W dniu 11 grudnia 2022 r. w trakcie Mareckiego Jarmarku Świątecznego, na parkingu MCER przy ul. Wspólnej 40/42, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska prowadzili akcję pn. „Wymień baterie na choinkę". W zamian za przyniesione baterie i akumulatorki, mieszkańcy otrzymywali drzewko świąteczne. Rozdano 300 sztuk świerków, w zamian za przyniesione przez mieszkańców ponad 20.000 sztuk baterii i akumulatorków.
W 2022 r. opłata za odbiór odpadów naliczana była w oparciu o ilość zużytej wody na nieruchomości. Stawka opłaty wynosiła 11,22 zł/m3 . Obowiązywał górny, miesięczny limit opłaty za śmieci - 160,83 zł (zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 30 marca 2022 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem w 2021 r.). Stosowano również tzw. zwolnienie "kompostownikowe" dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, które wynosiło 2,12%.
Łączna masa odebranych i zebranych odpadów komunalnych (tony)
Masa odebranych odpadów komunalnych na mieszkańca (w tonach)
Łączna masa odebranych odpadów
niesegregowanych z nieruchomości zamieszkałych (tony)
Łączna masa odebranych i zebranych odpadów segregowanych (tony)
Łączna masa odebranych odpadów
segregowanych z nieruchomości (tony)
Łączna masa odpadów
segregowanych dostarczonych
do PSZOK (tony)
m3 sprzedanej wody
pitnej dla mieszkańców
nowej sieci
wodociągowej
nowych przyłączy wodociągowych
budynków mieszkalnych podłączonych do sieci wodociągowej
m3 odebranych ścieków
od mieszkańców
nowej sieci
kanalizacyjnej
nowych przyłączy kanalizacyjnych
budynków mieszkalnych podłączonych do sieci kanalizacyjnej
Podstawowym dokumentem regulującym gospodarkę wodociągowo-kanalizacyjną jest Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2020-2024, którego dokładniejszy opis znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom. Inwestycje w obszarze gospodarki wodno-kanalizacyjnej wykonane w 2022 r. przedstawiono w zakładce Inwestycje.