ochrona środowiska i gospodarka wodna

REALIZOWANE PROGRAMY Związane z ochroną środowiska

Realizacja zadań związanych z ochroną środowiska stanowi odzwierciedlenie działań podejmowanych na podstawie polityki programów i strategii przyjętych przez władze Marek. Do najważniejszych z nich należą:



Szczegółowy opis wskazanych powyżej programów znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom.

Tereny zielone

Podczas badań przeprowadzonych w trakcie opracowywania Strategii Rozwoju Miasta Marki, ponad 64% ankietowanych pozytywnie oceniło dostępność do terenów zielonych, a blisko 20% zaznaczyło, że bliskość lasów i terenów zielonych jest mocną stroną miasta. 

Lesistość w Markach wynosi 33% i jest wyższa niż wartości wojewódzkie i powiatowe. Obszary chronione stanowią 35,4% powierzchni, ale z uwagi na silne procesy urbanizacyjne w Markach i związaną z nimi antropopresję, niezbędne są działania mające na celu ochronę środowiska i różnorodności biologicznej oraz dalszy rozwój terenów zielonych. Z tego względu prowadzone są działania w ramach planowania przestrzennego oraz urządzania zieleni.

13

Powierzchnia parków spacerowo-wypoczynkowych i zieleńców (ha)

1 826

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

Panorama miasta.

Zazieleniamy Marki

Corocznie jesienią ogłaszany jest przetarg lub konkurs ofert na wykonanie nasadzeń. Od 2018 r. nasadzono w mieście ponad 630 drzew. 

W 2022 r. wprowadzono nowe oznakowanie nowej roślinności napisem „Zazieleniamy Marki” i krótkim opisem dobroczynnego wpływu drzew na nasze otoczenie.

Nasadzono 112 drzew i krzewów, w tym: klony, lipy, jarząb pospolity, wiąz szypułkowy i krzewy lilak. Obsadzenia miały miejsce przy ul. Ceglanej, Stawowej, Piłsudskiego, Dębowej, Cisowej, Kartografów, Żeromskiego, Wilcza/Jasińskiego i Okólnej. Prace wykonało Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni w Lublinie. Koszt nasadzeń to prawie 59 tys. zł.

Plakat "Zazieleniamy Marki".

Pola Nadziei

Akcja Pola Nadziei  za cel akcji przyjęła sobie zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. 

W ramach akcji dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1 wraz z przedstawicielami hospicjum domowego księży Marianów z Warszawy, z udziałem zastępcy burmistrza Pawła Pniewskiego, wysadzili ponad 250 żonkili na skwerze Żołnierzy Wyklętych.  

Zdjęcie przedstawia sadzanie cebulek kwiatów.
Zdjęcie grupowe dzieci w kamizelkach odblaskowych.

Pielęgnacja roślinności

W 2022 r. przeprowadzono m.in. prace związane z cięciami pielęgnacyjnymi i wycinką drzew w Parku Briggsów. 

Do zadań wykonawcy należało usunięcie starych, suchych drzew - tak, by nie stwarzały one zagrożenia dla gości parku. Na prace Gmina uzyskała zezwolenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zdjęcie przedstawia  prace związane z cięciami pielęgnacyjnymi i wycinką drzew.

SADZONKA ZA ODPADY

W dniu 25 września 2022 r. na Stadionie Miejskim MKS MARCOVIA-MARKI podczas XVII Spartakiady Rodzinnej, w zamian za przyniesione baterie i akumulatory można było otrzymać rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Można było otrzymać 1 roślinę za 30 szt. dostarczonych baterii i/lub akumulatorów.

Program "SADZONKA ZA ODPADY".

wymień baterie na choinkę

W dniu 11 grudnia 2022 r. w trakcie Mareckiego Jarmarku Świątecznego, na parkingu MCER przy ul. Wspólnej 40/42, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska prowadzili akcję pn. „Wymień baterie na choinkę". W zamian za przyniesione baterie i akumulatorki, mieszkańcy otrzymywali drzewko świąteczne. Rozdano 300 sztuk świerków, w zamian za przyniesione przez mieszkańców ponad 20.000 sztuk baterii i akumulatorków.

Zdjęcie zaśnieżonych choinek z niebieskimi wstążkami na czubkach.
Program "Czyste Marki".

ODPADY KOMUNALNE


W 2022 r. opłata za odbiór odpadów naliczana była w oparciu o ilość zużytej wody na nieruchomości. Stawka opłaty wynosiła 11,22 zł/m3 .  Obowiązywał górny, miesięczny limit opłaty za śmieci - 160,83 zł (zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 30 marca 2022 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem w 2021 r.). Stosowano również tzw. zwolnienie "kompostownikowe" dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, które wynosiło 2,12%.

17 918,9747

Łączna masa odebranych i zebranych odpadów komunalnych (tony)

0,4801

Masa odebranych odpadów komunalnych na mieszkańca (w tonach)

9 259,1000

Łączna masa odebranych odpadów

niesegregowanych z nieruchomości zamieszkałych (tony)

Struktura zebranych odpadów w 2022 r.

8 659,8747

Łączna masa odebranych i zebranych odpadów segregowanych (tony)

7 843,0747

Łączna masa odebranych odpadów

segregowanych z nieruchomości (tony)

816,8000

Łączna masa odpadów

segregowanych dostarczonych 

do PSZOK (tony)

WODA I ŚCIEKI

1 541 tys.

m3 sprzedanej wody 

pitnej dla mieszkańców

1,8 km

nowej sieci 

wodociągowej

706 szt.

nowych przyłączy wodociągowych

98,6%

budynków mieszkalnych podłączonych do sieci wodociągowej

1 478 tys.

m3 odebranych ścieków

od mieszkańców

2,0 km

nowej sieci

kanalizacyjnej

717 szt.

nowych przyłączy kanalizacyjnych

94,5%

budynków mieszkalnych podłączonych do sieci kanalizacyjnej

Podstawowym dokumentem regulującym gospodarkę wodociągowo-kanalizacyjną jest Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2020-2024, którego dokładniejszy opis znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom. Inwestycje w obszarze gospodarki wodno-kanalizacyjnej wykonane w 2022 r. przedstawiono w zakładce Inwestycje.