ład przestrzenny i ochrona zabytków

Zagospodarowanie przestrzenne

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a głównym narzędziem pozwalającym w długim okresie regulować strukturę funkcjonalno-przestrzenną miasta są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Na terenie miasta Marki obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Marki, które zostało uchwalone uchwałą Nr XXXI/226/2012 Rady Miasta Marki z dnia 24 października 2012 r.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Marki jest podstawowym dokumentem polityki przestrzennej gminy. Wskazuje najistotniejsze problemy w skali gminy, jak również kierunki do jej rozwoju. Formułuje działania mające doprowadzić do realizacji docelowego sposobu zagospodarowania miasta. Stanowi również podstawę dla opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W dniu 28 sierpnia 2019 r. Rada Miasta Marki podjęła uchwałę Nr XII/151/2019 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Marki. Uchwałę podjęto z uwagi na zmianę przepisów prawa w zakresie planowania przestrzennego (np. obowiązek analiz demograficznych, ustawa o rewitalizacji), jak również w związku z dynamicznymi zmianami w strukturze zagospodarowania przestrzennego miasta Marki, wynikającymi z opracowania nowych map zagrożenia powodziowego, tempa wzrostu urbanizacji oraz zwiększającej się stale liczby mieszkańców, a także wniosków właścicieli nieruchomości. 

Pokrycie Miasta Marki miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Pokrycie Miasta Marki miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego

Ponadto, zrewidowaniu musiały ulec kierunki rozwoju miasta między innymi ze względu na szybki rozwój budownictwa mieszkaniowego i związane z tym rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi jak również  dbałość o zachowanie tkanki przyrodniczej, w jak największym stopniu.

Dotychczas na podstawie obowiązującego Studium zostało sporządzonych i uchwalonych 26 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W 2022 r. doprowadzono do końca procedury planistyczne, między innymi w sprawie uchwalenia zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie wskaźników parkingowych. Celem wprowadzonych zmian było polepszenie warunków gospodarowania nieruchomościami i uporządkowanie parkowania na terenie miasta, w tym określenie liczby wymaganych miejsc postojowych. Są to następujące uchwały:


43

Liczba MPZP 

obowiązujących

2 470,7

Powierzchnia 

MPZP (ha)

94,48%

Powierzchnia miasta 

objęta MPZP

Zostały również zakończone prace nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Słoneczna” w Markach poprzez podjęcie uchwały Nr LI/558/2022 Rady Miasta Marki z dnia 27 kwietnia 2022 r., (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z dnia 07.06.2022 r., poz. 6291). 

W wyniku sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpiło określenie zasad zagospodarowania przestrzennego w całym obszarze „nowego” planu, poprzez kompleksowe rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne, uporządkowanie istniejącej zabudowy, wewnętrzną obsługę komunikacyjną i powiązania z układem komunikacyjnym miasta oraz systemowe rozwiązania w zakresie infrastruktury technicznej. W planie ustalone zostały nowe normy w zakresie powierzchni biologicznie czynnej, standardy w zakresie rodzaju zabudowy oraz charakterystyczne parametry zabudowy. Przedmiotowy plan kontynuuje istniejącą funkcję terenu w przemysłowo-usługowo-technicznej części miasta.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Słoneczna” w Markach

Pomyślnie zamknięto również proces sporządzania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Grunwaldzka II” w Markach. 

W dniu 30 listopada 2022 r. Rady Miasta Marki przyjęła uchwałę Nr LX/624/2022 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Grunwaldzka II” w Markach (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z dnia 08.12.2022 roku, poz. 13138). Wejście w życie planu miejscowego dla przedmiotowego obszaru pozwoli na realizację inwestycji celu publicznego jak np.: kompleksu edukacyjno - rekreacyjnego mającego obsłużyć tę część miasta Marki pod względem zapewnienia mieszkańcom usług oświaty, kultury, sportu i rekreacji w szerokim znaczeniu. 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Grunwaldzka II” w Markach.

Plany w opracowaniu

W opracowaniu pozostają:

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wprowadzi jednolite zasady zagospodarowania przestrzennego w całym obszarze, systemowo kształtując strukturę funkcjonalno-przestrzenną, obsługę komunikacyjną obszarów w powiązaniu z układem komunikacyjnym miasta, a także potrzeby w zakresie infrastruktury technicznej. Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkalnego i sukcesywna zabudowa terenów wzdłuż projektowanej Trasy Mostu Północnego wraz z planowanym układem drogowo-ulicznym, wymaga wyznaczenia linii rozgraniczających i tym samym rezerwy terenu. Założeniem uchwały jest przeznaczenie pasa terenu pod budowę drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz ulicami przyległymi.

Sporządzenie planu miejscowego dla przedmiotowego obszaru umożliwi w przyszłości realizację inwestycji celu publicznego w postaci kompleksu edukacyjno - rekreacyjnego mającego zapewnić mieszkańcom tej części miasta usługi oświaty i kultury.



Ochrona zabytków

Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji

Przez dwa dni: 24 i 25 listopada, w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym toczyły się dyskusje, które podsumowały działania  Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) w zakresie ochrony zabytków i wykorzystania potencjału dziedzictwa w rewitalizacji, realizowane w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki Nad Zabytkami na lata 2019-2022.

Wybór Marek na miejsce konferencji wynikał m.in. z udziału Miasta w realizacji projektu „Wzorcowa rewitalizacja”. W naszym mieście od kilku lat prowadzone są prace rewitalizacyjne. Ich symbolem jest modernizacja kamienic Briggsów. Obecnie trwają prace przy ośmiu zabytkowych budynkach. 

Konferencja w MCER została zrealizowana jest w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki Nad Zabytkami na lata 2019-2022.

Zdjęcie kobiety mówiącej do mikrofonu.
Projekt „Wzorcowa rewitalizacja”.
Zdjęcie grupowe osób.
Zdjęcie osób na scenie z kwiatami.

Inwestycje w zakresie zabytków

Dzięki dofinansowaniu z Programu Polski Ład realizowany jest remont kamienic na ulicach: Piłsudskiego 84, Jasna 5 i 7, Słowackiego 1 i 3, Barska 2,4 i 6. Zespół budowlany osiedla robotniczego wraz z najbliższym otoczeniem, powstały w latach 1883-95, wpisany jest do rejestru zabytków. Inwestycja stanowi jedno z kluczowych zadań w Gminnym Programie Rewitalizacji Gminy Miasta Marki na lata 2019-2026.

Przeprowadzono prace konserwatorskie lokomotywy wąskotorowej przy Urzędzie Miasta Marki.

Więcej na temat powyższych inwestycji na podstronie Inwestycji.

Zdjęcie rusztowań pod budynkiem z czerwonej cegły.
Rządowy Fundusz Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych.